Het jaareinde betekent steeds opnieuw schoolbezoeken voor de medewerkers van de Stichting. Traditiegetrouw bezochten de laatstejaars van de lagere scholen van Tielt (t’ Hagekind) en Winge (Sint-Jorisschool) ons dorp en ons museum in de dagen rond 11 november. De leerkrachten zien het een beetje als een plicht hun oudste leerlingen (11 – , 12 – jarigen) te confronteren met de geschiedenis van hun dorp. Uit het verhaal van Meensel-Kiezegem valt immers zoveel te leren voor de (eigen) jongeren.
Zoals elk jaar zijn er ook nog kinderen in de klasgroepen die verwant zijn met slachtoffers, familieleden of betrokkenen van toen. Zo leerde Jolien Vankerkhove haar grootopa Marcel Loddewijckx kennen in het vredesmuseum in Huize Hageland. Dit meisje aanhoorde met open mond de vertellingen van de oorlogsgebeurtenissen van haar dorpsgenoten, niet in het minst het wedervaren van haar eigen familielid. Marcel keerde als één van de weinigen weer uit het concentratiekamp Neuengamme. Elk van de kinderen beleeft en verwerkt zo’n bezoek op een eigen manier. Sowieso krijgen ze de kans hun gevoelens uit te drukken, al dramatiserend, al schrijvend of al tekenend.
In haar opstel vertelde Jolien uit de zesde klas van ’t Hagekind het alzo :
In de buurt van Meensel was een vliegtuig neergestort. Er zaten 1 Canadese piloot en 7 andere soldaten in dat vliegtuig. De bemanningsleden zijn allen overleden, maar ééntje (de piloot) is kunnen ontsnappen. Hij zat verstopt bij een familie in Meensel.
Tijdens de razzia’s kwamen de Duitsers binnen in je huis of boerderij. En namen je zonen of man mee. Die werden naar het concentratiekamp gebracht. Om daar gaan te werken en ze kregen maar 50 gram brood en soep van gekookte aardappelschillen.
Er zijn maar 8 mensen van een 70-tal weggevoerden kunnen overleven. Mijn grootopa kwam als allereerste terug. Hij had veel geluk.
Ze zijn bevrijd door de Amerikanen.
Enkele andere kinderen tekenden na het museumbezoek over het verdriet van de achtergeblevenen. Ze lieten zich ook inspireren door het beeldhouwwerk ‘de wanhoop van Meensel-Kiezegem.’ De houtskooltechniek met haar zwart-wit nuances verstrengt de expressie…
Kinderen uit de Freinet school ‘De Tinteltuin’ uit Zoutleeuw hielden een project rond wereldoorlog II. In dit wat alternatief onderwijssysteem hebben kinderen veel inspraak bij de keuze en invulling van de thema’s die uitgewerkt worden in projectvorm. De leerlingen uit de tweede graad werkten een maand lang rond WO II omdat die hun zo fascineerde.
Zo interviewden ze hun grootouders die toen even oud waren als zij nu. Ze zochten in hun streek (samen met hun leerkrachten en hun ouders) verder nog naar sporen uit die tijd. Naast een museumbezoek in Borlo vonden ze ook de weg naar Meensel-Kiezegem. Een wandeling in het dorpscentrum, een bezoek aan het infocentrum en afsluitend een rondleiding op het erekerkhof viel hun te beurt.











